Usiądź na dłuższą chwilę w ciszy i spokoju i zrób listę 10 potrzeb, które dla Ciebie są najważniejsze w związku. Po ich wypisaniu możesz spróbować ułożyć ich hierarchię od najważniejszej (top 10) – zastanów się potem, które z nich są zaspakajane, a które z nich już dawno nie były. Skoncentruj się na tych drugich i pomyśl, co możesz zrobić, aby je zaspokoić.
Aby wszystko było jasne i zrozumiałem to stworzyłem listę ważnych (wg mnie) potrzeb w związku. Są to:
- Bliskość, intymność, namiętność
- Radość, bezpieczeństwo
- Dzielenie się wszystkim z partnerem, potrzeba empatii i wsparcia
- Potrzeba szczerości, zaufania, szacunki
- Potrzeba inspiracji, przyjaźni, ale też samostanowienia
Po połączeniu ich w związki przyczynowo-skutkowe powstaje nam taka Gałąź wyjaśniająca nam, czemu czujemy się szczęśliwi w tym związku.
To jest wersja idealna, jak sama nazwa sugeruje – nie zdarza się za często L
Czym więcej pięter tym większe ryzyko, że czegoś w końcu zabraknie, a to z kolei zacznie zmniejszać nasze szczęście. Ale to na inne posty
Wracaj do tej swojej listy z potrzebami, co jakiś czas – szanuj siebie, zasługujesz, aby Twoje potrzeby były zaspakajane. Z takim samym szacunkiem podejdź do potrzeb swojego partnera J
Niestety, życie pokazuje, że problem nieświadomości i nierozmawiania o swoich potrzebach dotyczy 99% par.
Będę Wam opisywał historie, których celem będzie pokazanie Wam, jakie są negatywne skutki tej sytuacji. Aby dobrze „wejść w temat” muszę zacząć od wyjaśnienia co to jest „zależny związek”…w kolejnym poście.