Krytyczne myślenie w biznesie (critical thinking)

Oferta dla biznesu

Pod pojęciem krytycznego myślenia kryje się celowe myślenie, które ukierunkowane jest na konkretny cel. Czy w biznesie jest to istotne? Oczywiście!

W pracy, każdego dnia jesteśmy bombardowani informacjami – płyną do nas kanałami, takimi jak: poczta elektroniczna, SMS-y, telefon, portale społecznościowe i wiele innych. Otrzymujemy mnóstwo informacji od swoich przełożonych, współpracowników, klientów czy podwykonawców.

Wszystkimi nimi powinniśmy umiejętnie zarządzać, aby podejmować jak najlepsze (efektywne, skuteczne i odpowiedzialne) decyzje, rozwiązywać problemy, konflikty, trudne sytuacje. Od tego jak sobie właśnie będziemy radzić z informacjami płynącymi do nas zależy dziś nasza pozycja w organizacji. Kluczową postawą w nowoczesnych organizacjach powinna być postawa „Zatrzymaj się i pomyśl” – dzięki odpowiednim narzędziom, procesom i naszemu doświadczeniu ta postawa gwarantuje najwyższa jakość podejmowanych decyzji. Uczymy jej podczas naszych certyfikowanych szkoleń.

Myślenie krytyczne
Myślenie krytyczne

Krytyczne myślenie – oferta dla biznesu

Myślenie krytyczne i rozwiązywanie skomplikowanych problemów to kompetencje, które dziś oczekuje od swoich pracowników praktycznie każdy właściciel czy zarządzający organizacją. Jednak te dwie umiejętności nie występują u polskich absolwentów, bo nie ma ich w polskim systemie edukacji. Dlatego przychodzę z pomocą, bo na naukę myślenia nigdy nie jest za późno! Zwłaszcza, gdy ma się do tego odpowiednie narzędzia! Jestem przedsiębiorcą, wiele lat pracowałem w korporacji, z wykształcenia i zamiłowania jestem menadżerem, siewcą, wizjonerem – mam świadomość jak funkcjonuje biznes, jakie ma ograniczenia, gdzie występują trudności i jak je pokonywać.

Moje szkolenia z myślenia krytycznego w biznesie są bardzo praktyczne, narzędziowe, prowadzone w formie warsztatowej. Posiadam w swoim portfolio prawie 100 narzędzi krytycznego myślenia, dzięki którym Twoi pracownicy staną się bardziej świadomi rzeczywistości, będę potrafili:

  • Zatrzymać się i pomyśleć przy najważniejszych wyzwaniach
  • Skoncentrować się na uzyskaniu klarowności zanim podejmie decyzje
  • Dostrzegać związki przyczynowo-skutkowe w analizowanych procesach
  • Konstruktywnie kwestionować zastane schematy, przekonania
  • Rozwiązywać konflikty – własne dylematy jak i w zespole
  • Wyznaczać cele i systemowo je realizować
  • Rozwiązywać problemy, wyzwania w organizacji
Myślenie krytyczne

Wielokrotnie współpracowałem, pomagałem start-up’om w akcelatorach, menadżerom średniego i najwyższego szczebla. Szkolenia dla Twojego zespołu mogą trwać 8 jak i 80 godzin – Ty decydujesz. Mogę też wystąpić z krótką lub dłuższą prezentacją (webinar) na temat myślenia krytycznego (w kontekście wyzwań dla organizacji związanych z szybko zmieniającym się świecie i niezbędnymi kompetencjami). Ilość tematów, które można przedstawić korzystając z myślenia krytycznego jest praktycznie nieograniczona. Jeśli będą Państwo zainteresowani to proszę napisać swoje oczekiwania, potrzeby, specyfikę a ja dostosuję swoje wystąpienie do Państwa kontekstu. Występowałem w Las Vegas, Tokio, Waszyngtonie, Baltimore czy Hiszpanii czy Peru – mam wieloletnie doświadczenie jako prezenter, trener. Zapraszam do kontaktu: (+48) 664-700-250, maciej.winiarek@mysleniekrytyczne.edu.pl

Jestem wykładowcą na uczelni „Akademia Leona Koźmińskiego na kierunku „Lider Innowacji”, gdzie zajmuję się kształceniem umiejętności liderów i facylitatorów zespołów projektowych w zakresie projektowania innowacyjnych produktów i usług, skoncentrowanych na realnych potrzebach klientów i użytkowników.

Skuteczny pracownik – zarządzanie i podejmowanie decyzji w myśl myślenia krytycznego

W świecie biznesowym kluczowe znaczenie ma pracownik, który potrafi myśleć, pracować zespołowo, klarownie się komunikować, który umie wykorzystać swoją kreatywność i zdolność logicznego myślenia. Dziś istotne znaczenie ma odpowiednie podejście do pracy, analityczne myślenie, stosowna argumentacja postawionych tez. Bez względu jednak na ogrom doświadczenia i zdobytej przez lata wiedzy, bez umiejętności krytycznego myślenia, trudno jest dziś osiągnąć satysfakcjonujące, długoterminowe wyniki. W dzisiejszych czasach, w tej rzeczywistości biznesowej, znajomość i stosowanie procesu krytycznego myślenia, to absolutnie nadrzędny cel, dużo cenniejszy, niż zdobywanie wiedzy w konkretnym zakresie – wiedza się szybko dezaktualizuje, kompetencje trwają o wiele dłużej.

Krytyczne myślenie

Na czym polega kompetencja myślenia krytycznego?

Chcąc byś na szczycie biznesowej piramidy, trzeba połączyć ze sobą wiele elementów, aby móc osiągnąć sukces. Niezbędna jest na pewno odwaga i pewność siebie, ważne jest rozwijanie swoich umiejętności i zdolności, zdrowo-rozsądkowe postrzeganie ludzi i konkretnych sytuacji, zbieranie niezbędnej wiedzy, która obejmuje konkretną specjalizację, daną dziedzinę. Trzeba jednak pamiętać, iż to wszystko jest tylko częścią businessowego życia. Dziś trzeba więcej poświęcić na rozwój kompetencji (konkretnych umiejętności), a mniej na wiedzę specjalistyczną. Myślenie krytyczne to dziś kompetencja nr 1 dla każdego, bez względu na to, czy jest się szefem firmy, liderem grupy czy pracownikiem liniowym. Nawet najlepsze artykuły, długie listy książek czy fora poświęcone danej tematyce, nie są w stanie nauczyć człowieka życia w biznesie tak, jak krytyczne myślenie.

Dlaczego? Bo myślenie jest najbardziej pożądaną postawą, umiejętnością w każdej organizacji, która chce trwać, rozwijać się. Myślenie nakierowane na kwestionowanie nieaktualnych przekonań, które są zakorzenione w organizacji, myślenie nastawione na pełną klarowność problemu zanim zaczniemy go naprawiać, myślenie nastawione na zrozumienie siebie oraz współpracowników, klarowną komunikację, profesjonalną współpracę w zespole. Tego wszystkiego można się nauczyć!

Krytyczne myślenie dla biznesu – Jedyny taki kurs w Polsce!

Zobacz szczegóły kursu: kurs.online.krytycznemysleniedlabiznesu.pl

🛒 ZAKUP KURS 👉  WARIANT INDYWIDUALNY
🛒 ZAKUP KURS 👉  WARIANT DLA ORGANIZACJI


Poznaj opinie uczestników szkolenia

O myśleniu krytycznym w Twojej firmie

Nie ulega wątpliwości, że tego typu działania pobudzają szare komórki uczniów, ale co do narzędzi, sposobów przeprowadzenia lekcji z wykorzystaniem myślenia krytycznego trzeba bardziej dokładnie zgłębić temat.

Kiedyś nie wiedziałem co to jest i o co chodzi z tym myśleniem krytycznym, teraz uważam je za inspirujące odkrycie nadające się do wykorzystania od zaraz.

Nie dam rady, nie pogodzę realizacji PP wprowadzając jednocześnie rutyny i narzędzia MK na swoich lekcjach; braknie czasu. Teraz myślę (a nawet przećwiczyłam :)) że dam radę, a moi uczniowie ufają mi i chcą ze mną przejść przez nowe metody, narzędzia, aby wiedzieć jak się uczyć. Widzą, że zaczynają być świadomi swojego procesu uczenia się, stają się odpowiedzialni za swoją naukę.

Kiedyś myślałem, że dzieciom trzeba wszystko podać jak "na tacy", teraz myślę, że wcale tak nie jest. Wystarczy dać dziecku narzędzie, a to uruchomi w nich ciekawość świata i chęć poszukiwania odpowiedzi na nurtujące pytania.

Kiedyś myślałam, że myślenie krytyczne jest trudne do wprowadzania, praktykowania w szkole, zwłaszcza u młodszych dzieci. Teraz wiem, że można to robić małymi kroczkami, korzystając z wielu narzędzi, które nie zajmują wiele czasu zajęć. Ale wymagają dużo wiedzy, przygotowań i nauki od samego nauczyciela. Ale wygląda na to, że warto...