FAQ

Co to jest myślenie krytyczne i czy może Pan nam to przedstawić w krótki i interesujących sposób?

Nie ma jednej definicji myślenia krytycznego, ale przygotowałem mapę myśli, aby dać czytelnikom możliwość szybkiego zrozumienia czym jest myślenie krytyczne

Myślenie krytyczne jest związane z przetwarzaniem informacji – tych płynących z mediów ze swiata, ale też tych płynących do mnie z relacji międzyludzkich (mąż, dzieci), zawodowych (wydarzenia, ludzie w pracy). Myślenie krytyczne, stosowane konsekwentnie, umiejętnie spowoduje, że staną się z czasem mądrym konsumentem informacji – i dzięki temu będę mógł podejmować lepsze dla siebie i otoczenia decyzje.

Na naukę myślenia krytycznego nie jest nigdy za wcześnie oraz nigdy nie za późno. Nie ma logicznych, obiektywnych argumentów, które by uniemożliwiały, utrudniały rozwój myślenia krytycznego przez jednostkę. Są jedynie wymówki, kłamstwa, wyjaśnienia naszego, leniwego mózgu. Trzeba zakwestionować samego siebie i można spokojnie wyruszyć w te podróż ?

Co to znaczyć, że Pan “uczy myślenia”? czy to oznacza, że nie potrafimy myśleć?

Wszyscy, albo prawie wszyscy potrafią myśleć. Większość uważa siebie za osoby, które potrafią dobrze myśleć. Jeśli jednak opierasz ocenę swojego myślenia tylko na podstawie tego że ukończyłeś szkołę, uniwersytet to prawie na pewno jesteś na etapie „myślenia niższego rzędu” – dominuje tu podstawowe zrozumienie, nazywanie a przede wszystkim umiejętność prostego odtworzenia. Tego najlepiej nauczyła nas szkoła.

„Myślenie wyższego rzędu” to umiejętność analizy, syntezy, obserwacji procesu, ewaluacji a przede wszystkim tworzenia nowych, oryginalnych rozwiązań. Aby ułatwić tego rodzaju myślenie ludzie w ciągu ostatnich 40-50 lat wymyślili, opisali ok 150 narzędzi krytycznego myślenia.

Gdy mówię o tym, że „uczę myślenia” to referuje do „myślenia wyższego rzędu” oraz zastosowania „narzędzi krytycznego myślenia” – tej wiedzy, umiejętności nie dostałeś w szkole i jeszcze długo nie dostaną jej nasze dzieci. Ale można tego nauczyć się poza szkołą, nigdy nie jest na to za późno.

Ile trwa prezentacja z myślenia krytycznego?

Materiału z myślenia krytycznego jest tak dużo, że tak prezentacja może trwać nawet cały dzień ?

Ale z doświadczenia wiem, że najlepiej przyswajalne są takie które trwają od 45 do 90 min i takie najbardziej polecam. Mogą być na żywo, mogą być też w formie webinaru. Mogą być dla 20 os jak 1000 os. To co mogę obiecać, to, ze będę dostosowane do tematu Twoje konferencji, projektu, itp.

Ile kosztuje Pana prezentacja podczas konferencji?

Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Mam jednak podział na pracę dla biznesu i pracę dla edukacji (oświaty)

Proszę o kontakt z podaniem takich informacji:

– gdzie i kiedy

– dla ilu osób?

– jakiego rodzaju jest to konferencja (edukacyjna czy biznesowa), czy konferencja jest płatna/bezpłatna dla uczestników

– ile mam czasu i jakie są oczekiwania organizatorów

– jeśli konferencja ma już sztywny budżet to proszę od razu taką informację jakim budżetem Państwo dysponujecie

– czy w ramach wystąpienia na konferencji przewidziane są warsztaty dla części uczestników

Po otrzymaniu tych informacji prześlę swoją ofertę

Ile trwa i ile kosztuje szkolenie z myślenia krytycznego?

W tej chwili posiadam materiał szkoleniowy na warsztaty od 3 do 180 godz szkoleniowych. Szkolenie może być jednorazowe lub rozłożone w czasie (np. spotkania raz na 4-6 tyg). Szkolenia mogą być u Państwa na miejscu (wtedy dochodzi przejazd i zakwaterowanie) lub w Gdańsku, w Thinking Zone.

Zatem to Państwo decydujecie jakim budżetem czasowym i finansowym dysponujecie.

Proszę o podanie podobnych informacji jak w przypadku konferencji a prześlę swoją ofertę.