Krytyczne myślenie w biznesie - czyli czy warto w nie inwestować?

Krytyczne myślenie w biznesie - czyli czy warto w nie inwestować?

Prowadzenie biznesu, bycie szefem, zarządzanie pracą innych ludzi, odpowiedzialność za siebie i innych, a ponadto ciągła chęć rozwoju, bycia coraz lepszym, inwestowania czy zarabiania. Z pewnością to wszystko właśnie jest głównym założeniem zakładania własnej działalności i prowadzenia firmy. Aby jednak móc to wszystko osiągnąć, potrzebny jest ogrom pracy, zaangażowania, odpowiednich umiejętności, stosownej wiedzy i…. no właśnie czego jeszcze? Dziś skupimy się na jakże istotnym, choć przez wielu jeszcze nieznanym filarze, który wpływa na sukces prowadzenia firmy. O czym mowa? Tym czymś jest nic innego, jak krytyczne myślenie w biznesie, pojęcie stosunkowo mało znane, ale wykorzystywane coraz częściej, jako szkolenia dla przedsiębiorców, chcących coś osiągnąć, do czegoś dojść, spełnić się i zrealizować. Czym więc takie myślenie jest i co może nam ono dać?

Czym jest myślenie krytyczne?

Tak naprawdę bardzo trudno jest to pojęcie zdefiniować, bowiem każdy rozumie je na swój własny sposób i każdy ma pewną, co do niego teorię. Jest to pewnego rodzaju sposób myślenia, w którym kluczowe znaczenie odgrywają między innymi takie elementy, jak: zdolności analityczne, otwartość, w tym między innymi pokora, empatia czy też refleksyjność, a także kreatywność i co istotne – komunikatywność. W przypadku tej ostatniej kwestii, komunikatywność pozwala w sposób świadomy i umiejętny komunikować swoje cele, ale przy jednoczesnym słuchaniu także innych, co często dla wielu stanowi nie lada problem. Na pewno takie krytyczne myślenie w biznesie jest bardzo pomocne i jak najbardziej cenne w codziennym zarządzaniu firmą, bez względu na to, jaką ma ona wielkość. Idealne są słowa profesora Matthew Limpan’a, który opisał tę definicję słowami – myślenie o myśleniu po to, by uczynić myślenie lepszym” .

Inwestycja w krytyczne myślenie

W dzisiejszych czasach prowadzenie własnej firmy z pewnością nie jest zadaniem łatwym. Z jednej strony duża konkurencja, z drugiej w tle wojna, covid i wiele innych przeciwności, które sprawiają, że trzeba stanąć naprawdę na wysokości zadania, aby móc osiągnąć sukces i do czegoś dojść. Żyjemy w świecie, który stale się zmienia. Nowe technologie, coraz większa dawka informacji docierająca do nas z każdej strony, innowacyjne, wprowadzane na rynek rozwiązania. A w tym wszystkim my – nasza firma, która musi się w tym wielkim świecie odnaleźć, zadomowić i przekonać do siebie klientów. Czy jest to łatwe? Oczywiście, że nie! Stawiając jednak na krytyczne myślenie w biznesie, można zdecydowanie szybciej i prościej stworzyć solidne fundamenty dla własnej działalności, by na nich dalej móc już stawiać krok po kroku kolejne cegły.

Zalety krytycznego myślenia

Kluczem do sukcesu prowadzenia własnej firmy, jest umiejętne nią zarządzanie. Poprzez krytyczne myślenie w biznesie, taką umiejętność można opanować zdecydowanie szybciej i na jeszcze wyższym poziomie. Chcąc trafnie ocenić jakąś sytuację, chcąc rozwiązać problem czy podjąć kluczowe dla firmy decyzje, można to zrobić myśląc krytycznie, bowiem tylko w ten sposób działania takie są w stanie zaprowadzić nas do wyznaczonego, biznesowego celu. Odpowiedni proces myślenia krytycznego, to szansa na podejmowanie mniejszych i większych decyzji w sposób odpowiedni i taki, który będzie dobrym tu i teraz, ale i którego konsekwencje bierzemy pod uwagę myśląc o przyszłości.

Skupiając się na zaletach takiego myślenia krytycznego, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na zdecydowanie łatwiejszą i bardziej trafną umiejętność rozwiązywania problemów. Dzięki niemu można odróżnić fakty od opinii, można podejmować lepsze decyzje, można analizować, oceniać i tworzyć zdecydowanie bardziej trafne hipotezy. Ponadto, myślenie krytyczne w biznesie, to także lepsze przetwarzanie informacji, a do tego i wyciąganie odpowiednich, jak najbardziej właściwych wniosków.