Jak uczyć krytycznego myślenia?

Jak uczyć krytycznego myślenia?

Żyjemy w świecie, gdzie wszystko zmienia się diametralnie, a my, aby normalnie w nim funkcjonować, musimy do tych zmian być przygotowani. Wszelkie nowe wyzwania wymagają stawiania im czoła. Nowe cele, które chcemy zrealizować, zobowiązują nas do ciągłego rozwoju naszych kompetencji i umiejętności. Krytyczne myślenie, a dokładniej wszelkie jego narzędzia, dają możliwość działania tu i teraz, pod presją czasu, w stresie, przy nowych działaniach, wtedy, gdy trzeba dać z siebie wiele, aby coś osiągnąć. Jak uczyć krytycznego myślenia? Czym ono tak naprawdę jest i jaką odgrywa rolę w XXI wieku? Czy bez niego trudno jest coś w życiu osiągnąć i do czegoś dojść?

Czym jest myślenie krytyczne?

Jest to sposób myślenia na każdy praktycznie temat, który pozwala poprawiać jego jakość przede wszystkim poprzez umiejętne wychwytywanie tego, co istotne, analizowanie tego, co cenne. Jakość naszego życia, to jak żyjemy, jak pracujemy, jak nam się powodzi, jak spełniamy się jako rodzice, pracodawcy, przyjaciele, zależy przede wszystkim od jakości naszego myślenia. I wydawać by się mogło, iż przecież każdy z nas myśli, każdy wyciąga wnioski z konkretnych sytuacji, bierze pod uwagę to, co może nastąpić, co może mieć swoje konsekwencje. Niezupełnie jednak tak jak. Jeśli nie zdobędziemy wiedzy, jak uczyć krytycznego myślenia siebie samych, wówczas to nasze myślenie będzie częściowe, stronnicze, będzie pełne uprzedzeń, będzie po prostu skrzywione. Najlepsze, co każdy z nas może dla siebie zrobić, to doskonalić to myślenie, a jest to możliwe tylko i wyłącznie poprzez systematyczną w tym zakresie pracę.

W myśleniu krytycznym podlega się samokontroli. Jest to wyższy poziom myślenia, gdzie wszystko jest zdyscyplinowane, gdzie pojawia się racjonalność, rozsądek i empatia. Zdobywając w tym zakresie wiedzę, można zminimalizować pewne swoje nawyki, zarówno te egocentryczne, jak również i socjocentryczne, wykorzystując w tym wszystkim narzędzia intelektualne, bowiem one właśnie stanowią warsztat krytycznego myślenia. Ucząc się, jak myśleć prawidłowo, można zdecydowanie częściej unikać popełnianych błędów, można lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami, a ponadto widzieć wiele rzeczy zupełnie inaczej, niż w przypadku myślenia zamkniętego w wyznaczonych ramach.

Jakie korzyści niesie za sobą krytyczne myślenie?

Korzystając z pomocy specjalisty, który pokazuje, jak uczyć krytycznego myślenia, można czerpać z tego wiele korzyści, jakie wykorzystuje się dalej w codziennym życiu. Co więc taka umiejętność za sobą niesie? Przede wszystkim aktywizuje ona działania, pozwala podejmować je w sposób logiczny, jednocześnie prowadząc do wyciągania z każdego z nich konstruktywnych wniosków. Takie myślenie skupia się i na tym, co dzieje się tu i teraz, ale i na tym, co przynieść może przyszłość. Mając w sobie umiejętność krytycznego myślenia, można przełamać wszelkie bariery niemocy, można udowodnić i sobie i innym, że słowa nie mogę, nie umiem czy nie potrafię, tak naprawdę nie istnieją. Mając ten dar, można w pełni wykorzystać swój potencjał i to na bardzo wielu płaszczyznach.

Krytyczne myślenie – współpraca z najlepszymi trenerami

Czy można nauczyć się myślenia krytycznego samodzielnie? W gruncie rzeczy można wszystko, ale jeśli ma to być w pełni profesjonalne, odpowiednio opanowane i dające możliwość wykorzystania tego w życiu, warto współpracować z najlepszymi, z trenerami, którzy wiedzą, jak uczyć krytycznego myślenia, by oprócz samej teorii, mogło to okazać się być przydatne przede wszystkim w praktyce. I to tak naprawdę stanowi sedno sukcesu.

Aby być kimś, aby do czegoś dojść, coś osiągnąć, a przy tym być człowiekiem spełnionym i co najważniejsze szczęśliwym, trzeba umieć myśleć krytycznie. Ta umiejętność jest istotna już na etapie bycia uczniem, a potem pracownikiem, pracodawcą, rodzicem…. Poprzez oferty kierowane do szkół i firm, trenerzy pokazują, jak uczyć krytycznego myślenia, aby było to pomocne w codziennym życiu.